Du är här
Ungcenter ger arbetslösa ungdomar nya möjligheter i Köping
Det kraftsamlas mot ungdomsarbetslösheten i Köping. Ungcenter är kommunens storsatsning för att sänka arbetslösheten och göra myndighetskontakten så enkel och givande som möjligt för den arbetssökande.
Det råder en positiv trend i köpings kommun: en jämförelse mellan februari 2015 och i år visar en minskning av arbetslösa ungdomar med nio procent. En förändring som kommit i stånd tack vare en kraftsamling från kommunen och Arbetsförmedlingen. Ett helt våningsplan har disponerats åt kommunens nya Ungcenter. Här samverkar kommunen och Arbetsförmedlingen för att på ett individanpassat sätt ge arbetslösa ungdomar i kommunen lämpliga och framkomliga vägar in i arbetslivet.
- Samordningen gör också att vi får snabba och korta beslutsvägar, säger Per Överberg, Enhetschef på Köping kommun. Med tjugo års erfarenhet av att jobba med ungdomar i kommunen ser Per nu för första gången en riktig, långsiktig satsning på samverkan kring denna grupp.
Ungcenter är en samlokaliserad insats med bl.a. arbetsförmedlare, studiekonsulenter, praktiksamordnare och yrkesvägledare under samma tak.
Läs hela artikeln här.
Kommuner som nämns i artikeln:
Köping